Sanktuarium Maria Śnieżna

Historia Sanktuarium „Maria Śnieżna” na górze Igliczna sięga połowy XVIII w. W tym czasie popularnym celem pielgrzymek okolicznej ludności była austriacka miejscowość Mariazell – miejsce kultu Matki Bożej Śnieżnej. W 1750 roku jeden z pielgrzymów, mieszkaniec leżącego u podnóża Iglicznej Wilkanowa, przyniósł z Mariazell wyrzeźbioną z lipowego drewna kopię figury Matki Bożej Śnieżnej, która została umieszczona pod konarem wiekowego, rozłożystego buka rosnącego na zboczu Iglicznej.

Kilkanaście lat później potężna wichura spustoszyła las porastający zbocza góry, powaliła również buka, ale okazało się, że figurka pozostała nietknięta. Miejscowa ludność widząc w tym działanie opatrzności bożej przeniosła ocalałą figurkę w miejsce obecnej plebanii i zbudowała tam dla niej drewnianą kapliczkę.

Po serii kilkunastu odnotowanych przypadków cudownych uzdrowień drewniana kapliczka przestaje mieścić  przybywających coraz liczniej pielgrzymów. W 1781 roku rusza budowa kościoła, który został poświęcony już rok później, a ostatnie prace budowlane (krużganki) zostają ukończone w 1821 r. Wystrój wnętrza wykonano na przełomie wieków XIX/XX w Monachium.

W 1983 roku figurka Matki Boskiej Śnieżnej została ukoronowana we Wrocławiu przez odwiedzającego ojczyznę papieża Jana Pawła II. Wcześniej Karol Wojtyła pielgrzymował do międzygórskiego sanktuarium dwukrotnie w latach 60. ubiegłego wieku. Jest to jedno z najchętniej i najliczniej odwiedzanych przez turystów i pielgrzymów miejsc na Ziemi Kłodzkiej. Charakterystyczny kościółek na Iglicznej jest dobrze widoczny z wielu okolicznych miejscowości i pasm górskich okalających Kotlinę Kłodzką.  

Z Międzygórza do sanktuarium wiedzie kilka pieszych szlaków turystycznych.

Multimedia