Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie jest jedną z najbardziej znanych jaskiń w Polsce i należy do czołówki największych atrakcji turystycznych w Sudetach. Jest jedną z najdłuższych (ponad 3 km) i najgłębszych (60 m) jaskiń w Polsce. Przebiega w trzech poziomach. Jaskinia jest ciągle eksplorowana, w 2011 roku odkryto kolejny korytarz.

 

Została odkryta przypadkowo podczas wydobywania marmuru w 1966 roku. Podczas eksploracji znaleziono kości wielu zwierząt plejstoceńskich, w tym niedźwiedzia jaskiniowego (ursus spelaeus), od którego pochodzi nazwa jaskini.

 

Atrakcyjnie oświetlona w trasa turystyczna (360 m) przebiega poziomem środkowym. Efektowna i dobrze zachowana kalcytowa szata naciekowa zachwyca bogactwem form: stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, cieniutkie „makarony”, draperie, wypełnione wodą misy martwicowe, w których tworzą się drobniejsze formy przypominające rafę koralową. W ciągu 40 minut zwiedzający w towarzystwie przewodnika zobaczą także wiele pięknych sal, korytarzy oraz zachowanych szczątków zwierząt plejstoceńskich.

 

Jaskinia Niedźwiedzia jest ciągle jaskinią „żywą”, tworzącą nowe formy naciekowe.

 

W pawilonie wejściowym znajduje się ciekawa ekspozycja edukacyjna poświęcona jaskini oraz kawiarnia i kasy biletowe. Jaskinia Niedźwiedzia jest pierwszą jaskinią w Polsce dostępną również dla osób niepełnosprawnych.

 

Ze względu na wielkie zainteresowanie oraz limitowaną dla ochrony mikroklimatu jaskini liczbę zwiedzających stosuje się rezerwacje biletów. Można ich dokonać telefonicznie lub przez formularz rezerwacyjny na stronie www

Multimedia