Duszniki-Zdrój

Duszniki-Zdrój

Kolejne obok Polanicy i Kudowy ze znanych uzdrowisk na ziemi kłodzkiej.  Duszniki są jednak nie tylko kurortem, to również miasto o długiej, sięgającej średniowiecza historii, bogate w zabytki. Są również miastem Chopina i bogatej historii papiernictwa.

Na pewno warto zwiedzić pełen zabytkowych budynków rynek który do dziś zachował charakterystyczny, średniowieczny układ zabudowy. Zaskakującą ciekawostką będzie dla wielu ambona w kształcie wieloryba w kościele parafialnym Św. Piotra i Pawła. Dworek Fryderyka Chopina w Parku Zdrojowym, w którym kompozytor koncertował w 1826 r. i w którym odbywa się Międzynarodowy Festiwal Chopinowski, to także jeden z „gwoździ programu zwiedzania”.

Jednak chyba największym „hitem” uzdrowiska jest słynne Muzeum Papiernictwa. Mieści się ono w efektownym młynie papierniczym z 1605 r., który był jedną z 5 największych papierni w Europie. Wytwarzano tu i nadal się wytwarza tzw. papier czerpany wg technologii opracowanej w średniowieczu. Podczas zwiedzania można samemu wykonać arkusz takiego papieru. Muzeum Papiernictwa to jeden z najważniejszych zabytków polskich, w 2011 roku otrzymało status pomnika historii..

Warto też odwiedzić pobliski Zieleniec i bardzo ciekawe Torfowisko pod Zieleńcem, które słynie z tego że można na jego terenie spotkać roślinność charakterystyczną dla Syberyjskiej Tundry, rośnie tu także jedna z odmian rosiczki. Zieleniec zimą – to jedna z najbardziej znanych stacji narciarskich w Polsce, o wyjątkowym mikroklimacie i doskonałych warunkach do szusowania.Multimedia