Kościół murowany pw. Świętego Krzyża

Kościół wzniesiono z miejscowego kamienia i uroczyście poświęcono w 1911 r. jako ewangelicki dom modlitwy. Budowla charakteryzuje się prostą bryłą typową dla postsecesji w której wyróżniają się obramienia okienne i nadproża z piaskowca, niektóre nawiązujące do zaokrąglonych okien romańskich, inne do zakończonych ostro gotyckich. Po II wojnie światowej kościół nie był użytkowany i popadł w ruinę. Dopiero w latach 80-tych obiekt przekazano katolikom, którzy pod przewodnictwem ks. proboszcza Józefa Żurawińskiego wyremontowali i odnowili budynek wzniesiony przez ewangelików.
Kamienny kościół usytuowany na planie ponad centrum miejscowości, wpisał się jego panoramę jako charakterystyczny element architektoniczny. Z podcienia wejściowego rozciąga się szeroki widok na Masyw Śnieżnika, dolinę Wilczki i centrum Międzygórza.
Witraże w kościele zaprojektował i wmurował mój dziadek inż. Władysław Rybikowski.  Wcześniej wraz z moją babcią Agnieszką zorganizowali zbiórkę pieniężną na ten cel, wśród byłych mieszkańców Międzygórza mieszkających w Niemczech. Projekty i dokumenty znajdują się w domowym archiwum.

Msze św. w kościele pw. Świętego Krzyża odbywają się w okresie letnim w niedziele o godz. 10.00

Multimedia